Поради батькам
Корисна для ознайомлення інформація
Інформація для обізнаності учасників освітнього процесу щодо запобігання насильству та експлуатації дітей в цифровому просторі
Серія із 6-ти навчальних відеоуроків для батьків «Батьківство в епоху цифрових технологій»:
«Гарячі лінії» за номерами:
1578 – з питань протидії торгівлі людьми;
1588 – з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей; 0800505501 (безкоштовно зі стаціонарних).
527 (безкоштовно з мобільних) – з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів.
«Ми – проти насильства» на сайті Нацсоцслужби
Поради батькам щодо виховання дітей у сім’ї.
-
Виховує все: люди, речі, явища, але на першому місці батьки й педагоги. Учити жити – це значить передавати із серця в серце моральні багатства. І передає ці багатства той – хто з колиски пестить дитину, хто дбайливою рукою підтримує її перший крок, хто веде її за руку першою стежиною життя.Це мати, батько і вчитель.
-
Виховання починається із дня народження. Перше, із чого дитина починає пізнавати світ, це ласкава материнська усмішка, тиха колискова пісня, добрі очі, лагідні обійми. З усього цього складається перше уявлення про добро і зло.
-
У сімейному вихованні вирішальну роль відіграє морально-психологічне обличчя батьків. Могутньою виховною силою для дітей сім’я стає тільки тоді, коли батько й мати бачать високу мету свого життя, живуть в ім’я високих цілей, що збільшують їх в очах дитини.
-
Турбота батька і матері про здорову сім’ю. Справжня мудрість вихователя- батька, матері – в умінні дати дитині щастя дитинства – спокійне домашнє вогнище.
-
Сім’я – це первинний колектив українського суспільства. Чи почуває дитина, що блага її життя – наслідок великої праці батьків? Учіть дитину робити добро для нас: батьків, вихователів, учіть дітей любити,розуміти й переживати всім серцем, що вона живе серед людей, а найглибша людська радість – жити заради когось.
-
Готових рецептів сімейного виховання немає. Але слід дотримуватися правил:
-
встановлювати й дотримуватися загальноприйнятих норм поведінки, чіткого режиму дня, кожному мати свої обов’язки в сім’ї;
-
постійно тримати в полі зору шкільне життя дитини, цікавитись її успіхами, проблемами, труднощами, прагненнями;
-
знати товаришів своєї дитини;
-
виховувати відповідальне ставлення до свого здоров’я, батьків, дітей, пристарілих;
-
компетентно й педагогічно обговорювати проблеми суспільства (наркотики, алкоголь,…);
-
обмежувати доступ дітей до інформації про проституцію, наркоманію;
-
розвивати самостійність, вміння відстоювати власну думку;
-
підтримувати постійний зв’язок із школою;
-
бути готовими до прийняття певних «дисциплінарних» рішень щодо обмеження «непродуктивного» часу життя дитини і контактування її з «підозрілими» товаришами.
Як покращити успішність дитини у школі
Успішність вашої дитини падає з року в рік або вона отримує лише середні оцінки, хоча, на вашу думку, могла би претендувати на вищий бал?
Знаючи її здібності, ви впевнені, що вона може бути більш успішною у школі. І це не дає вам спокою, адже ви розумієте, як важливо добре вчитися зараз, щоби потім вступити в університет або просто гідно закінчити школу.
Ви переживаєте, сваритесь і дорікаєте їй за лінь, відсутність мотивації й безвідповідальність. Ви просто не розумієте, чому дитині настільки нецікаво вчитись, і придумуєте різні способи додаткової мотивації. Але найчастіше ситуація не покращується, а стає лише гірше.
Пропонуємо Вам десять способів, які допоможуть батькам мотивувати дитину на якісно краще навчання.
Як простежити за процесом навчання дитини
Однією з важливих складових навчання в школі є домашні завдання, до виконання яких часто залучаються і батьки.
Ось декілька психолого-педагогічних порад, які допоможуть батькам спокійно простежити за процесом навчання дитини:
-
Не перетворюйте виконання дитиною домашніх завдань у знаряддя тортур.
-
Формуйте позитивну мотивацію виконання домашнього завдання, сформуйте та поясніть дитині його далеку перспективу. Хваліть її успіхи, радійте результатам, пов'язаним з хорошими оцінками.
-
Допомагайте дитині у виконанні домашнього завдання тільки в тому випадку, якщо вона цього потребує.
-
Не намагайтеся виконувати завдання за свою дитину, краще нехай вона взагалі домашнє завдання не зробить, ніж зробите ви.
Формуйте у дитини культуру розумової праці, поцікавтеся у вчителя, яку додаткову літературу можна використати для якісного виконання домашніх завдань.
Принципи виховання дисципліни у дитини:
-
Уважно вивчайте дитину: Ви повинні знати стан її нервової системи. Дії дитини в стані нервового напруження повинні сприйматися батьками як симптом більш глибоких емоційних ускладнень, викликаних критикою, звинуваченнями або покаранням.
-
Відповідайте на почуття дитини. Створіть такі умови, щоб дитина почувалось емоційно захищеною, могла виговоритись, а її негативні емоції знайшли вихід у словах, а не в діях.
-
Якщо без покарання обійтись не можна, то нехай дитина обере його сама. Практика свідчить, що діти, як правило, вибирають більш суворе покарання, ніж хотіли батьки. Але в таких випадках вони вже не вважають його жорстоким, несправедливим і не ображаються на батьків.
-
Дайте зрозуміти своїй дитині, що дисциплінарні проблеми дітей стосуються не тільки дорослих, а є спільними.
-
Не засуджуйте дитину. Пам’ятайте: щоб змінити вчинки дитини, треба зрозуміти її почуття.
12 підказок люблячим батькам:
-
Питання №1: «Я виховую слухняного чи успішного?»
-
Коли дитина Вас не слухає, згадуйте питання №1.
-
Навіть найменший краще мами знає тепло йому чи холодно, хоче він їсти чи вже ні, подобається йому щось чи не подобається.
-
Діти копіюють батьків. Немає сенсу лаяти за недоліки, які вони взяли у Вас.
-
Частіше давайте дитині вибір. Наприклад: що (і скільки) поїсти, у що грати, де гуляти... Так малюк вчиться.
-
По можливості, не заважайте отримувати негативний досвід. Нехай помиляється: досвід краще нудьги.
-
Краще страхувати дитину на небезпечних «лазійках», ніж лякати його можливими небезпеками. Питання №1, пам'ятаєте?
-
Дбайте про дитину в тому, в чому вона не може про себе подбати, і не забирайте у неї права робити для себе те, що вона вже може.
-
Кращий спосіб навчання - робити разом.
-
Коли дитині погано, її треба не вчити, а любити: теплі обійми і ласкаві слова - все, що потрібно.
-
Те, що Ви сильніші, ще не означає, що Ви завжди праві.
-
Відмінний спосіб обмежити час за екраном - численні гуртки та секції. Найкращі і найцікавіші.
УВАГА! ПРОЕКТ: "Я МАЮ ПРАВО!"
Загальнонаціональний правопросвітницький проект «Я МАЮ ПРАВО!» реалізується Міністерством юстиції у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.
Мета проекту – підвищити юридичну грамотність українців та сформувати нову правову культуру в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.
Тут не лише інформують громадян про їхні права, а й навчають їх, як ці права захищати. Проект дає чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують.
Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту «Я МАЮ ПРАВО!», є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.